Announcement: 34th Annual Dora Mavor Moore Award Winners

DORA AWARDS LOGO copy

The 2013 Dora Mavor Moore Awards were held last night at the St. Lawrence Centre for the Arts. The Doras are held annually by the Toronto Alliance for the Performing Arts (TAPA) to honour excellence in Toronto’s performing arts industry.

The Doras serve as Toronto theatre’s night out and a chance for the community to celebrate and honour its own.

Matt Baram and Naomi Snieckus, co-Artistic Directors of The National Theatre of the World, hosted a consistently upbeat, tightly-paced evening and winners kept their acceptance speeches short and to-the-point making this one the shortest Dora Award ceremonies in recent history. Despite there being more categories of awards to present this year the ceremony clocked in at a breezy two-and-a-half hours.

The bigger winner of the the night was Young People’s Theatre’s production of Cinderella: A RATical Retelling which walked away with seven honours including outstanding production of a musical and outstanding direction of a musical beating out Theatre 20’s Bloodless: The Trial of Burke and Hare, which was nominated for nine awards but won none.

Other winners of the night included Buddies in Bad Times Theatre for their production of Obaaberima which won outstanding production (general theatre) and Outside the March’s Mr. Marmalade which won outstanding production (independent theatre).

Mooney on Theatre would like to congratulate all the nominees and winners of the 2013 Dora Mavor Moore Awards:

2013 DORA MAVOR MOORE AWARDS WINNERS

GENERAL THEATRE DIVISION

OUTSTANDING PRODUCTION

OUTSTANDING NEW PLAY

  • Kristen ThomsonSomeone Else; Produced by Crow’s Theatre in association with Canadian Stage

OUTSTANDING DIRECTION

OUTSTANDING PERFORMANCE – MALE

  • Tom RooneySomeone Else; Produced by Crow’s Theatre in association with Canadian Stage

OUTSTANDING PERFORMANCE – FEMALE

OUTSTANDING SCENIC DESIGN

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

  • Michelle RamsayObaaberima; Buddies in Bad Times Theatre

OUTSTANDING SOUND DESIGN/COMPOSITION

  • Kobena Aquaa-HarrisonObaaberima; Buddies in Bad Times Theatre

 

INDEPENDENT THEATRE DIVISION

OUTSTANDING PRODUCTION

OUTSTANDING NEW PLAY

OUTSTANDING DIRECTION

  • Michael Hollingsworth; THE WAR OF 1812 The History of the Village of the Small Huts, 1812-15; Presented by VideoCabaret in association with the Young Centre for the Performing Arts

OUTSTANDING PERFORMANCE – MALE

OUTSTANDING PERFORMANCE – FEMALE

  • Michelle MonteithThe Lesson; Modern Times Stage Company

OUTSTANDING PERFORMANCE – ENSEMBLE

  • The Ensemble of THE WAR OF 1812 The History of the Village of the Small Huts, 1812-15; Presented by VideoCabaret in association with the Young Centre for the Performing Arts

OUTSTANDING SCENIC DESIGN

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

  • Astrid Janson; THE WAR OF 1812 The History of the Village of the Small Huts, 1812-15; Presented by VideoCabaret in association with the Young Centre for the Performing Arts

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

  • Rebecca PicherackBOBLO; Co-Produced by Kitchenband and The Theatre Centre

OUTSTANDING SOUND DESIGN/COMPOSITION

  • Andrew PennerBOBLO; Co-Produced by Kitchenband and The Theatre Centre

 

MUSICAL THEATRE DIVISION

OUTSTANDING PRODUCTION

OUTSTANDING TOURING PRODUCTION

OUTSTANDING PERFORMANCE – MALE

  • Bruce Dow, Of A Monstrous Child: A Gaga Musical; Ecce Homo Theatre in association with Buddies in Bad Times Theatre

OUTSTANDING PERFORMANCE – FEMALE

OUTSTANDING PERFORMANCE – ENSEMBLE

  • The ensemble of Cinderella; Young People’s Theatre

 

MUSICAL THEATRE / OPERA DIVISION

OUTSTANDING NEW MUSICAL/OPERA

  • Alice Ping Yee Ho (composer) / Marjorie Chan (librettist); The Lesson of Da Ji; Toronto Masque Theatre

OUTSTANDING DIRECTION

  • Allen MacInnisCinderella; Young People’s Theatre

OUTSTANDING SCENIC DESIGN

  • Robin FisherCinderella; Young People’s Theatre

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

  • Robin FisherCinderella; Young People’s Theatre

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

  • Lesley WilkinsonCinderella; Young People’s Theatre

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY

  • Jo LeslieCinderella; Young People’s Theatre

OUTSTANDING MUSICAL DIRECTION


OPERA DIVISION

OUTSTANDING PRODUCTION

OUTSTANDING PERFORMANCE – MALE

  • Russell BraunIl Trovatore; The Canadian Opera Company presents the Opéra de Marseille production

OUTSTANDING PERFORMANCE – FEMALE

  • Elena ManistinaIl Trovatore; The Canadian Opera Company presents the Opéra de Marseille production

OUTSTANDING PERFORMANCE – ENSEMBLE


THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES DIVISION

OUTSTANDING PRODUCTION

  • La Fugue; Young People’s Theatre presents SMCQ Jeunesse/Qui Va Là

OUTSTANDING NEW PLAY

OUTSTANDING DIRECTION

  • Richard Greenblatt; Wrecked; Roseneath Theatre

OUTSTANDING PERFORMANCE – INDIVIDUAL

  • Oyin Oladejo; In This World; Roseneath Theatre

OUTSTANDING PERFORMANCE – ENSEMBLE

 

DANCE DIVISION

OUTSTANDING PRODUCTION

  • Political Mother; Hofesh Shechter Company’s production presented by Canadian Stage

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY

  • Santee Smith; Susuriwka – willow bridge; Kaha:wi Dance Theatre presents Susuriwka – willow bridge – North American Premiere – Co-produced with Yokohama Noh Theatre and Harbourfront Centre’s Planet IndigenUS Festival 2012

OUTSTANDING PERFORMANCE – MALE

  • Aakash Odedra; Alchemy; Harbourfront Centre’s NextSteps in association with Sampradaya Dance Creations

OUTSTANDING PERFORMANCE – FEMALE

  • Molly Johnson; Lab Rats; DanceWorks

OUTSTANDING PERFORMANCE – ENSEMBLE

  • The Ensemble of Road Trip; DanceWorks

OUTSTANDING SOUND DESIGN/COMPOSITION

  • Rodney Sharman; From the House of Mirth; COLEMAN LEMIEUX & COMPAGNIE

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

  • Marc Parent; Stereophonic; Peggy Baker Dance Projects

 

  • Audience Choice Award: The Wizard of Oz
  • Silver Ticket Award: Malcolm Black
  • The 2013 Leonard McHardy and John Harvey Award will be awarded to Paul Templin.
  • The 2013 George Luscombe Award for Mentorship will be awarded to Franco Boni.
  • The 2013 Pauline McGibbon Award will be awarded to Ryan Wilson.